Ochrona przed wykradaniem danych osobowych

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak technologia opanowała świat. I to dosłownie. Można zobaczyć, że obecnie nie ma osoby, która nie posiadałaby telefonu komórkowego czy też laptopa.  Pomijamy osoby starsze. Wszyscy każdego dnia przez kilka godzin korzystają ze swojego telefonu czy laptopa. Ludzie używają elektroniki do różnych celów. Przeważnie korzystają z internetu. A skoro jest internet to na pewno robią także zakupy przez internet lub płacą rachunki z aplikacji mobilnej. Jednak obecnie jest dużo przypadków kradzieży danych osobowych. Dlatego też trzeba na to uważać. Zadajmy sobie pytanie czy da się przed tym uchronić? Odpowiedź brzmi tak. Tylko trzeba wiedzieć jak. A tego będzie można dowiedzieć się z niniejszego artykułu. Warto zatem zapoznać się z treścią artykułu. Być może dzięki temu obronimy się przed kradzieżą.


Jak wygląda chrona przed wykradaniem danych osobowych?
Warto wspomnieć, iż problem ten stał się powszechny wraz ze wzrostm popularności internetu. Nie każdy wie, ale dość często i to podczas surfowania w internecie, łatwo możemy stać się ofiarami kradzieży naszych danych osobowych. Trzeba zaznaczyć, iż za każdym razem gdy ktoś korzysta z sieci, zostawia po sobie ślad i to w wielu różnych miejscach. Przede wszystkim poprzez robienie zakupów online, branie udziału w różnych konkursach i ankietach, subskrybowanie ulubionej treści czy też wysyłanie CV. To właśnie podczas tego typu czynności mało kto myśli i zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Każdy kto korzysta z sieci powinien znać zasady bezpieczeństwa w Internecie. To powinna być obowiązkowa wiedza. W jaki sposób można wykraść dane? Na pewno poprzez śledzenie czyjegoś portalu społecznościowego. Ludzie bez namysłu wstawiają różne, prywatne informacje i zdjęcia na których można zobaczyć zdjęca dyplomów czy biletów lotniczych czy innych. Tam przecież umieszczone są nasze dane. Często jest tak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak według nas mało istotne informacje mogą być kluczowe dla złodziei. Nie jesteśmy świadomi tego, że zdjęcia mogą pokazać więcej niż byśmy chcieli. Trzeba to robić z rozwagą. Dodatkowo wiele aplikacji potrzebuje dostępu do naszych kontaktów, zdjęć, lokalizacji i innych ważnych informacji. Warto także uważać podczas kupowania gier w internecie.

Trzeba wspomnieć, iż nasze dane znajdują się w wielu bazach. Niestety nie mamy wpływu na to, czy hakerom uda się złamać zabezpieczenia różnych instytucji. Jednak my możemy w sposób samodzielny zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych. Skoro bardzo dużo czasu spędzamy w internecie to warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie smartfonów. Co zatem warto zrobić? Na pewno przydatny w tym przypadku jest program antywirusowy, który jest dostępny i na laptopy i na komórki. Jeśli ktoś ma taką możliwość w swojej sieci to może włączyć cyber tarczę, która także zwiększa ochronę podczas serfowania w internecie. Można także włączyć opcję Zabezpiecz Pesel. Wtedy będziemy dostawać informacje jak ktoś będzie chciał wykorzystać nasze dane do pożyczek. Ponadto jeśli ktoś zgubi dowód to może do zastrzec od razu w aplikacji BIK.

Jak widać jest naprawdę kilka opcji, z których naprawdę warto korzystać.

Dodaj komentarz